39.22 грн.
42.37 грн.
9°С

Всеукраїнські новини

Закон про референдум: Що потрібно знати про питання народовладдя в Україні

Закон підтримали, однак, щоб він запрацював, потрібні додаткові законодавчі та нормативні документи. Пише zik

Парламент ухвалив закон про референдум – після введення в дію документу важливі для країни питання можна буде вирішувати шляхом народного волевиявлення. У законі прописаний алгоритм призначення та проведення референдуму, питання, які не можна виносити на голосування.

Детальніше про норми закону та реакцію політикуму на ухвалення документа розповідаємо далі.

Що передбачено законом про референдум

Документом передбачено, що для початку референдуму за народною ініціативою потрібно зібрати щонайменше три мільйони підписів. Збирати їх потрібно у двох третинах областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області.

Якщо всі норми про ініціювання референдуму дотримано, то оголосити його має президент своїм указом.

При цьому на один референдум можна виносити лише одне чітке питання.

Якщо рішення підтримали, то знову це питання можна буде переглядати на референдумі (тобто, скасовувати рішення чи змінити) лише через три роки після оголошення попередніх результатів.

А загалом референдуми з питань, за які ще не голосували або не підтримали, можна проводити не частіше, ніж через рік після оголошення результатів попереднього референдуму.

Гроші на проведення референдуму (за попередніми оцінками – це близько 2 млрд грн) пропонують виділяти з резервного фонду бюджету.

Щоб референдум був дійсним, явка на ньому має бути 50%+1 виборець – це своєрідний запобіжник від випадкових голосувань.

А рішення референдуму вважатиметься чинним, якщо за нього проголосувало більш ніж половина виборців, які взяли участь у голосуванні.

У документі значиться, що предметом референдуму можуть бути наступні питання:

  • затвердження закону про внесення змін до розділів І, III, XIII Конституції України;
  • загальнодержавного значення;
  • про зміну території України;
  • про втрату чинності законом України або окремими його положеннями.

При цьому на всеукраїнський референдум може виноситися одне питання, але заборонено ті, що:

  • суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини й основоположних свобод, протоколами до неї;
  • скасовують чи обмежують конституційні права і свободи людини й громадянина та гарантії їх реалізації;
  • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  • стосуються питань податків, бюджету, амністії;
  • віднесені Конституцією до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

Крім того, документ передбачає електронні процедури при організації та проведенні всеукраїнського референдуму, в тому числі електронні голосування. Для цього планують створити автоматизовану інформаційно-аналітичну систему.

Чому критикують закон про референдум

Не всі політики схвально оцінили проєкт, звучало чимало критики в адресу документа. Так, лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко переконана, що закон не відповідає Конституції України.

“Провести референдум за цим законом люди не зможуть ніколи. Це нереалістично за процедурами, прописаними в документі. Не кажучи вже про те, що цей законопроєкт – антиконституційний від початку і до кінця”, – переконує Тимошенко.

За словами депутатки від “Європейської солідарності” Вікторії Сюмар, основна проблема у можливості громадян змінити будь-який закон.

“Цей законопроєкт покликаний зробити так, аби “слуги” могли отримати повну владу шляхом маніпуляцій. Загроза Закону в тому, що референдумом можна замінити законодавчий орган. Можна таким референдумом змінити будь-який закон”, – зазначила вона.

А на думку депутата Сергія Рахманіна з фракції “Голос”, проєкт закону може поховати Україну. Він попередив, що такий закон створить не народовладдя, а можливість владі ухвалювати будь-що в обхід парламенту за допомогою “маніпулятивних референдумів”.

До того ж у фракції “Опозиційна платформа – За життя” розкритикували положення, за яким на референдуми можна виносити лише одне питання раз на рік. Там також пропонували внести у законопроєкт положення про місцеві референдуми.

Плітки Ua