“Кредит за 5 хвилин»
“Гроші вже сьогодні»
“Бери зараз, а плати потім»

Подібної реклами зараз більше ніж потрібно. У такі важкі для багатьох часи, пов’язані з карантином, який тривати вже більше року, для багатьох мікрокредит стає паличкою виручалочкою. Саме це сфера кредитування поросла легендами і страшними історіями. Коли розплатитися позичальникові стає набагато складніше, ніж оформити кредит, хоч і мікро, а в договорі дрібним шрифтом ховається додаткова викачування грошей. Чи законна діяльність МФО в Україні, і чим вона регулюється?
Мікрокредитні компанії – це фінансові організації, що спеціалізуються на видачі короткострокових кредитів (до 1 місяця). Українці з кожним роком все частіше оформляють споживчі позики не в банках, а в мікрофінансових організаціях. Частка мікропозик, виданих кредитними компаніями в онлайн режимі тільки збільшується.
Експерт порталу credit-online.org.ua Тетяна Коломиець радить всім позичальникам не робити такі помилки:
- Не звертайтеся в маловідомі МФО, які не можуть підтвердити законність своєї діяльності;
- Не беріть мікропозик, якщо не впевнені на 100%, що зможете його вчасно повернути;
- Не намагайтеся обдурити МФО при оформленні онлайн-позики, надаючи неправдиву інформацію або чужі документи;
- Не оформляйте позику, якщо в кредитному договорі багато розпливчастих і незрозумілих формулювань (краще звертатися в МФО, які пропонують прозорі умови кредитування);
- Не поспішайте оформляти позику в першій-ліпшій організації, спочатку вивчіть інформацію про компанію, почитайте відгуки, перевірте її ліцензію.

Насправді немає закону, який би безпосередньо регулював роботу мікрофінасових організацій на українському ринку. Однак діяльність МФО в Україні є законною, так як всі кредитні компанії підпорядковуються:
- Нормам цивільного права та законодавству про захист прав споживачів;
- Закону України “Про електронну комерцію»;
- Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг”.
Не так давно були прийняті поправки в закон “Про споживче кредитування”, який до цього не поширювався на мікрофінансові організації. Тепер же цей закон регулює і діяльність МФО. Зокрема, він вводить обмеження на максимальну суму неустойки. Максимальна сума стягнення – це переплата в подвійному розмірі. Це не дозволяє МФО стягувати кабальні відсотки за прострочення, в результаті чого раніше суми боргу могли збільшуватися в 10-15 разів.

Будь-яка МФО повинна мати ліцензію на ведення своєї діяльності. Яку Ви маєте право вимагати і перевірити!
До речі, мікрокредит можуть оформити на вас, а ви не будете про це знати. Так трапляється тому, що мікропозики оформляють онлайн і тільки за допомогою паспорта або його копії. Ускладнити махінації можна, якщо, наприклад, встановити вимогу: МФО має право переводити кошти тільки на карту тієї людини, яка оформляє кредит. Отримати доступ і до паспорта, і до даних картки все ж складніше. Однак така вимога на законодавчому рівні відсутня, тому мікрофінансові організації самі диктують правила.

Перевірити, чи не оформили на вас мікрокредит, можна онлайн в українському бюро кредитних історій. Якщо ви визначили, що така проблема є, слід звернутися в поліцію з відповідною заявою. Адже це – підстава для порушення кримінальної справи.
Також потрібно звернутися до МФО, в якій на вас оформили кредит. Там можна отримати копії всіх документів по кредитній справі. Однак оперативну відповідь нададуть хіба що на профільний запит адвоката – протягом п’яти робочих днів. Далі слід підготувати скаргу в Національний банк. Він зобов’язаний призначити перевірку діяльності МФО.