39.22 грн.
42.37 грн.
10°С

Новини Лубенщини

«Ухвалення міськрадою «газового питання» відкриє брами для появи в Лубнах найпотужнішого в Україні «бюджетного грошевисмоктувача», – думка експерта

До редакції інтернет-видання Реальні Лубни надійшов лист з розлогим коментарем стосовно реальних перспектив і наслідків з якими стикнеться ОТГ в разі прийняття рішення про т.з. «врегулювання газового питання».

А саме – створення комунального підприємства «Лубни-газ».

Автор наполягає, реалізація масштабного плану, який наполегливо лобіюють місцеві активісти:

  • знищить бюджет Лубен;
  • призведе до суцільної анархії в газовому господарстві району і його повного розбалансування;
  • викличе цілий шквал судових позовів;
  • а в кінцевому результаті,  пересічні мешканці отримають платіжки із сумами. набагато більшими ніж сьогодні.

Всі ці висновки наш читач робить на підставі елементарного економічного аналізу.

Беручи до уваги,  що наведені аргументи мають суспільно-важливе значення редакція прийняла рішення опублікувати кілька уривків з вищезгаданого листа.

ПРО КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО

Припустимо, що в наступний четвер, депутати проголосують за створення КП. З’явиться його статут, буде оголошено конкурс на посаду директора комунального Лубни-газу. Припустимо. Що далі?

Новопризначений директор починає формування штату працівників. З відповідним фінансовим забезпеченням. Цілком зрозуміло, що працювати за 4-6 тисяч на місяць новоспечений директор не погодиться.

Та-ж Алла Косолап (директор КП  «Лубни-водоканал» – ред.) згідно контракту отримує близько 35-37-ми тисяч щомісячно. Чим одне комунальне підприємство гірше за інше? Плюс зарплатня бухгалтера, а він є обов’язковою штатною одиницею будь-якого КП. В ідеалі –  двоє. Плюс секретар. Ну не буде ж директор цілими днями сидіти в офісі?

І одразу витягаємо з кишень платників податків – близько півмільйона гривень на рік.  Це так, для старту. На «зарплатню верхівці».

Тепер про звичайних працівників. За наявними у мене даними в ПАТ «Лубнигаз» працює близько 400 людей. Це на чотири райони. Припустимо нове підприємство буде обслуговувати тільки Лубни і Лубенський район, маємо штатну чисельність – не менше 100 чоловік. Плюсуємо ще близько 1 000 000 гривень. Хоча, знайти сьогодні нормального зварювальника за 10 000, не лише в Лубнах, а й в цілому по Україні практично нереально. Рахуємо далі…

ПРО МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАПЕЗПЕЧЕННЯ

«Вовка ноги кормлять», а газовики без «чотириколісних коней» ніяк. Одразу знадобляться кошти на купівлю автівок. В першу чергу для аварійних бригад. Потрібно щонайменше – 10-15 машин. Давайте пам’ятати, що газ то не вода. Будь який витік, чи пошкодження на лінії чекати годинами не будуть.

Додаємо ще близько півтора мільйони гривень. Знову-ж бюджетних коштів. Далі потрібно придбати спецобладнання і спецінструменти. Задоволення також не з дешевих. Плюс офісне приміщення, в якому розмістяться керівники і працівники КП. А за нього також потрібно сплачувати орендну плату, платити за світло, за опалення, за користування інтернетом, за паливо для машин тощо.

До слова, що стосується пропозицій «віджати у ПАТ Лубнигаз» хоча б щось. За наявними даними, приватна фірма  вже заявила – все, що маємо було придбано за власні кошти. Ніхто нічого дарувати, так само як і продавати продавати «за копійки» не збирається. Рухаємося далі…

ПРО ПЕРЕДАЧУ ГАЗОВИХ МЕРЕЖ

Припустимо, КП створено. Знайдено приміщення для офісу. Набраний штат працівників. Бюджет міста, ще не ляснув по-швах, але вже наближається до цього. І от тут починається наступний акт «газової п’єси» з умовною назвою – «передаємо газові мережі середнього і низького тиску на баланс новоствореного підприємства».

Головне питання – яким чином міськрада збирається «забрати» у ПАТ Лубнигаз  мережі, якщо у них (у влади – ред.) немає навіть уяви де ті мережі проходять? Яка їх кількість? Яка їх протяжність? В якому стані вони перебувають? І це лише про труби. А ще існують ГРП і ШРП.

І навіть якщо це питання буде вирішено через сесію, в ньому обов’язково має бути все це перелічено, з чітким вказанням місць адреси де знаходяться магістралі, підстанції тощо.

Відповідні карти є в Лубнигаз. Але будь які спроби зобов’язати його «поділитися» – марна трата часу. Оскільки –  ніхто, нікому, нічого не винен.

І ЗНОВУ ПРО ГРОШІ. НА ЦЕЙ РАЗ –  ПРО ВЛАСНІСТЬ

За час роботи ПАТ Лубнигаз  ним було замінено кілька сотень кілометрів газових магістральних трубопроводів. За власний кошт. Підкреслюю – за власний. Понад 50% ГРП та 30% ШРП. Знову ж за власний кошт.

Питання. Яким чином «активісти-волонтери-патріоти» збираються забирати майно, що належить іншому власнику? На яке існують відповідні документи. Як? Через суд? Ну-ну… Процес буде тривати роками. Перспектив – майже нуль цілих, нуль десятих.

І поки все це буде тривати, людям яких набрали в штат потрібно буде сплачувати зарплатню. Починаючи з директора і закінчуючи слюсарями і прибиральницями. Знову з бюджету.

ПРО ГАЗ, ЩО ЗНАХОДИТЬСЯ В ТРУБАХ

Наступна тема, газ в трубах. ПАТ Лубнигаз обслуговує близько 4 600 кілометрів труб. В них знаходиться газу орієнтовно на 25-30 млн. гривень. Так званий газ для технічно-виробничого використання. Який є власністю приватної компанії. За який вона сплатила кошти НАК Нафтогаз України. Газова труба-ж не може бути «пустою».

Чи готова громада викупити газ, що знаходиться «в трубі»? За 25-30 мільйонів гривень?

Плюс близько 10 млн. гривень з бюджету ОТГ щорічно на «підтримку балансу газу ВТВ. Готові?

ПРО ПЕРСПЕКТИВИ ЗНИЖЕННЯ ВАРТОСТІ

Навіть за самими оптимістичними прогнозами, жодного зниження тарифів очікувати не варто. І це розуміють навіть ті, хто ледь-ледь знайомий з законами економіки і вивчав математику в середный школы. Навіть якщо усі вищеперелічені спірні питання вдасться вирішити, утримання КП буде коштувати казні, приблизно 45-50 мільйонів гривень на рік.

Про існуючий сьогодні тариф можна буде забути як про «добрий сон». Аби підприємство було більш-менш рентабельним його (тариф) доведеться підвищити в півтора-два рази. Це так, грубо.

Про нові дороги, капремонти будинків, про охайні сучасні тротуари, про будь якы іншы поліпшення інфраструктури міста, можна буде лише мріяти.

Нове КП, просто перетвориться на «великий пилосос» який буде нескінченно висмоктувати гроші з бюджету, а відповідно і з кишень платників податків.

І з кожним роком його апетити будуть лише зростати. Я вже мовчу про астрономічні витрати, які потягне за собою отримання відповідних дозволів і сертифікатів… А це обов’язкова складова в роботі газового господарства…

І це тільки частина тих проблем з якими стикнеться громада в разі ухвалення депутатами міської ради відповідного рішення сесії під тиском «вулиці», – стверджує автор листа.

Від редакції.

Реальні Лубни можуть не поділяти доводи і висновки автору дописа. Але, враховуючи той факт, що мережі «під зав’язку» переповнені аргументами активістів і прихильників ідеї «все віджати і поділити» ми вважаємо доцільним розмістити на своїх шпальтах альтернативну точку зору.

Плітки Ua