39.23 грн.
42.37 грн.
15°С

Новини Лубенщини

«Найгірший з наслідків пандемії – ймовірний масований відтік за кордон молоді, що пройшла нею «бойове хрещення», – Юрій Палига, головлікар Лубенської станції швидкої допомоги

Кореспондент «Реальні Лубни» зустрівся з головним лікарем Лубенської станції екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, депутатом Лубенської міськради, головою постійна депутатська комісія з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства, Юрієм Палигою.

ФОТО: Реальні Лубни

З самого початку, інтерв’ю  планувалося як суто  інформаційне. Але невдовзі  після того як пролунали відповіді на стандартні питання, розмова пішла дещо в іншому напрямку.

Головлікар відверто поділився своїми побоюваннями стосовно найближчих перспектив вітчизняної медицині.

Але про все по черзі.

ФОТО: Реальні Лубни

«Про режим роботи в умовах карантину та про матеріальне забезпечення».

  • Лубенська станція екстреної медичної допомоги та медицини катастроф станом на сьогодні обслуговує шість районів. Це-  Семенівка, Хорол, Оржиця, Гребінка, Пирятин, Чорнухи і Лубни. Одразу зазначу – жодних проблем с транспортом не існує. Так само як і з пальним. Щоденно на «бойове чергування» виходить 17 машин укомплектованих бригадами. Плюс 10 машин – в резерві. Проблем із захисними костюмами нема. Як раз сьогодні (зустріч відбулася в понеділок ред.) мають привезти з Харкова додатково 7 тисяч спецкостюмів. Все за бюджетні кошти. Тому, можете заспокоїте читачів. В цьому напрямку все гаразд.
ФОТО: Реальні Лубни

«Про панічні настрої».

  • Пік панічних настроїв стався десь місяць тому. ЗМІ допомогли (посміхається) Ну а як ви хотіли, якщо куди не кинь, а головна новина – стрімке зростання кількості хворих. Зараз стало легше. Фактично увійшли у звичайний режим роботи. Схожий на щорічний в цей період. Кількість викликів, стандартна. Щоправда, значно зросла кількість викликів на підозру запалення легенів. Приблизно у 3-4 рази. Окрім того, згідно з протоколом МОЗ, в разі наявності низки ознак у хворого, ми зобов’язані  ставити підозру на COVID-19. Повторюю – зобов’язані. Останнє-ж слово в питанні наявності  коронавірусу, за лабораторією. Приблизно в дев’яти випадках з десяти – результат лабораторних досліджень на COVID-19 виявлявся негативним.
ФОТО: Реальні Лубни

«Про рівень захворюваності серед персоналу».

  • Перехворіло дійсно багато медпрацівників. В переважній більшості на ОРВІ. Стосовно коронавірусу – десь 5-6 випадків по районах. За результатами проведеного службового розслідування, а воно обов’язково в таких випадках, хворобу було підхоплено не на робочому місті. Тобто, згідно офіційних даних, лікарі, що захворіли – в контакт з ковідними хворими, під час виконання службових обов’язків не вступали. Вимоги до дотримання обов’язкових правил техніки безпеки зараз надзвичайно суворі.
ФОТО: Реальні Лубни

«Про сподівання, про “домашнє завдання від пандемії” та про побоювання»

  • Впевнений в тому, що ситуація яка склалася напочатку пандемії вплине на подальше відношення держави до медичної галузі. Серед іншого і по Лубенському району. Мають бути зроблені правильні висновки і здійснені відповідні кроки. Вважаю в першу чергу необхідним закрити питання із підключенням усіх відділень до постачання кисню. Його відсутність стала справжньою бідою напочатку пандемії. Усюди мають бути хоча-б одна-дві палати можна приєднати до кисню.
  • По-друге, треба впритул зайнятися питанням ремонту та переоснащення палат. Новий аврал нікому непотрібен.
  • По-трете. Матеріальне забезпечення лікарів. Зараз вони отримують дійсно реальні гроші. Але, як тільки пандемія пройде, медпрацівників держава  знову поверне на «голі ставки». А це приблизно 4-5-6  тисяч гривень на місяць.
ФОТО: Реальні Лубни
  • І от тут криється моє головне побоювання. Щось підказує – ковідною ситуацією скористуються і ближні і дальні сусіди. Може початися відтік фахівців. В першу чергу – молоді, що пройшла «бойове хрещення» пандемією на COVID-19. Молоді, що бажає працювати, отримувати за це гідну зарплатню, жити в кращих умовах.
  • А враховуючи реальний дефіцит медпрацівників в більшості країн Европи, нестачі в пропозиціями з працевлаштування, не буде. Тут і до бабці не ходи. Тим більше, що закордоном протягом цього року було побудовано чимало нових лікарень. Хтось-же має в них працювати? А попереду нові випробування вірусами. Піде ковід, прийде щось інше. І до цього треба бути готовими.
ФОТО: Реальні Лубни

Про реальні заходи щодо недопущення масового відтоку медпрацівників у пошуках кращої долі

  • Скоріш за все потрібно відновити  комплексні програми з підтримки молодих фахівців. І не тільки лікарів. Наприклад, відновлення програм із забезпечення їх службовим житлом. Так, грошей обмаль. Але, впевнений, купувати щороку хоча б по одній квартирі для молодого лікаря ми можемо. Бюджет дозволяє. І видавати ордери. Скажімо, з такої умовою – відпрацював 15-ть років в районі, квартира стає твоєю власністю. По-іншому, ніяк.
  • Або, як варіант, взяти на баланс міста  житлові будівлі. В тих же військових містечках.  Зробити в них ремонт. Зареєструвати як  гуртожиток для молодих фахівців. І запропонувати їм. Вважаю доречним поставити це питання на найближчому засіданні профільної комісії міськради. Сподіваюсь колеги підтримають. Тим більше, що подальше зволікання може призвести до дійсно  поганих наслідків. Події 2020 року наявно продемонстрували – від нових епідемій ніхто незастрахований.
ФОТО: Реальні Лубни

P.S. Поки ми записували цю бесіду, з Індії з поміткою «терміново» прийшло повідомлення. В Елуру, місті в південному штаті, знепритомніли і відчули напади судом і нудоту понад 800 людей

Хворобу не пов’язують із коронавірусом, Тести на COVID-19 – негативні. Попередньо причиною недуги стало отруєння. Фахівці стверджують, це може бути початком нового випробування для людства.

Плітки Ua